סוגי פיגומים

סוגי פיגומיםכאשר מבצעים עבודות חיצוניות על בניינים יש להשתמש בפיגומים. הפיגומים מאפשרים לעובדים לעבוד בגובה ולבצע פעולות שונות על הקירות החיצוניים של הבניין. קיימים סוגי פיגומים שונים וכל אחד מתאים למבנים שונים ולתנאי שטח שונים. אילו סוגי פיגומים קיימים? המאמר הבא הוא בשבילכם. 

 

מהו פיגום?

הפיגום הוא מבנה זמני המשמש בתהליכים שונים בתחום הבנייה. ניתן להשתמש בפיגומים בשלבי הבנייה המתקדמים או הראשוניים של הפרויקט. השימוש בפיגומים יכול להתבצע עבור תהליכי שיפוץ של בניינים גבוהים, לצרכי תחזוקה של בניינים, צביעת בניינים ואפילו לצורך ניקוי חלונות בגובה. הפיגומים למעשה מהווים כמשטח יציב עבור העובדים ועבור הנחת ציוד וכלים.

הפיגומים הם בעצם מערכת הכוללת צינורות מתכת, פלדה, עץ או אלומיניום. הם מיועדים לשימוש בגבהים ובהיקפים שונים וניתן להפעילם באופן חשמלי או ידני, בהתאם לצרכי העבודה המיועדת. יש סוגי פיגומים שונים וכל פיגום מגיע עם דרישות תקן של המדינה, ולכן חשוב להתאים את סוג הפיגום לצרכי העבודה, הגובה בו מתבצעת העבודה, הקרקע והעומס המירבי שהפיגום יכול לספק. יש לשים לב כי רוב הפיגומים היום כוללים תו תקן אירופאי, המצהיר על בטיחותם המובטחת.

פיגום חמורי

אחד מסוגי פיגומים הוא פיגום חמורי. פיגום חמורי הוא הפיגום הנפוץ והבסיסי ביותר בתחום הבנייה. על פיגום זה להיות מונח על קרקע מיושרת ויציבה. הוא מתאים במיוחד לעבודות שמתבצעות בגבהים נמוכים. היתרון המשמעותי של פיגום חמורי הוא היכולת להגיע לגובה מקסימלי של עד כ-2 מטרים. קיימים דגמים של פיגומי חמור שכוללים אמצעי טיפוס כדי להקל על הגעת העובדים לגובה הרצוי. יש לוודא שגובה הפיגום החמורי מתאים לצורך העבודה שמתבצעת בו. 

 

פיגום עצמאי

במסגרת סוגי פיגומים יש גם פיגום עצמאי. פיגום עצמאי הוא סוג נפוץ מאוד המשמש במגוון רחב של יישומים. הפיגום עצמאי נועד להיות נייד ובדרך כלל מגיע עם גלגלים לניוד נוח. מדובר בפיגום שלא מחובר למבנה הקיים אלא מתקיים בפני עצמו, ומכאן השם פיגום עצמאי. בחלק העליון של הפיגום, מותקן משטח דריכה המשמש את העובדים באתר העבודה. משטח דריכה זה מותאם על מנת לספק בטיחות ונוחות למשתמשים. לפני השימוש בפיגום עצמאי, חשוב ביותר לוודא שקיים אזור מוגן הכולל משען יד ומסגרת אשר מהווים חלק מרכזי במניעת נפילות ותאונות עבודה. הם צריכים להיות מותקנים בצורה יציבה וחזקה כדי לספק תמיכה מתאימה לעובדים בעת תנועה וטיפוס בפיגום. הפיגום ניתן להתקנה ולשימוש בצורה יעילה ומהירה במגוון מקומות עבודה. מאחר והפיגום עצמאי, ניתן להזיזו ולהעבירו ביעילות ממקום למקום במהלך העבודה.

 

פיגום זקפים

פיגום זקפים אחד מסוגי פיגומים והוא נפוץ מאוד בתחום הבנייה הרחבה, מכיוון שניתן להשתמש בו על פני היקפים רחבים. הפיגום מותקן על חזית המבנה ומכיל ארבעה זקפים אנכיים המוצמדים לקרקע. דגם זה כולל מדרכים ייעודיים המבטיחים משטח דרכה תקני ובטוח על גבי הפיגום. הפיגום מאפשר שינוי בגובה באמצעות מתיחה והוספת זקפים. יש לקבוע את הפיגום באופן מוחלט למבנה באמצעות חיבור לברגי ג'מבו שמחוברים למבנה. בנוסף, בעת השימוש בפיגום זקפים יש להוסיף מעטפת רשת כדי למנוע נפילות ותאונות עבודה. פיגום זקפים דורש קרקע יציבה, אך ניתן להתקין אותו גם על קרקע בוצית בעזרת מדרכים קשיחים.

פיגום שלוח

פיגום שלוח הוא פיגום המתאים למבנים שטרם בנו את קירותיהם. בפיגום זה, משטח הדריכה מתוח מתוך המבנה ומתרכז בחלקו החיצוני. הפיגום צריך להיות מעוגן לרצפה של הקומה ממנו הוא פונה, באמצעות משקולות המתאימות למשקל העובדים והציוד הנדרש. שימוש בפיגום שלוח מתאים למצבים בהם יש צורך בדריכה זמנית ותמיכה חיצונית לפני בנייה סופית של המבנה. הפיגום מאפשר גישה מהירה ובטוחה לכל חלקי המבנה המתוכננים לבנייה, ומאפשר תמיכה יציבה לעובדים ולציוד בזמן הבניה.

 

פיגום זיזי

במסגרת סוגי פיגומים יש גם פיגום זיזי. מדובר בפיגום קבוע המעוגן לקירות המבנה ונשען על זוויות פלדה הממוקמות במרחקים שווים. הזוויות או הזיזים מקובעים לקיר ועליהם יש למקם את משטח הדריכה. באמצעות פיגום זה, ניתן לבצע עבודה במפלסים גבוהים לתקופה ממושכת. עבודה עם פיגום זיזי מחייבת מבנה יציב, מאחר והוא נשען על קירות המבנה ומסתמך עליהם. יש לוודא שהקירות עמידים ויציבים, וכן לוודא את תקינות הזוויות או הזיזים. 

 

פיגום תלוי

פיגום תלוי הוא אחד מסוגי פיגומים שאינו מחובר ולא נסמך על הקרקע, אלא מתקבע על קירות המבנה. במקומות בהם הקרקע לא יציבה או במקומות עם שיפוע גדול, השימוש בפיגום תלוי הוא הבחירה המתאימה ביותר, מאחר והוא אינו תלוי במצב הקרקע. בנוסף, פיגום תלוי נמצא בשימוש נרחב בערים ובמרכז הארץ, בגלל הצפיפות הגבוהה באזורים אלו. הוא יכול להיות בצורה ניידת או מקובעת, וניתן להשתמש בו במהלך היקף כל מבנה. 

 

פיגום ממוכן

פיגום ממוכן הוא פיגום שנחשב ליעיל מאוד אך פחות נפוץ מאחר שמחייב אישור מהנדס ובודק הובלה. פיגום ממוכן עובד באמצעות מערכת חשמלית, ולכן ניתן להתאים את גובה הפיגום במהלך העבודה באמצעות מנוע או מערכת הידראולית. פיגום ממוכן פועל בדרך דומה לבמת הרמה. חשוב לציין כי עבודה עם פיגום ממוכן דורשת קרקע יציבה, אך לא בהכרח מיושרת. 

 

פיגום אירופאי

פיגום אירופאי

ישנו מגוון רחב של סוגי פיגומים, אבל מתחילת שנת 2019 אישרה הועדה לעבודה ורווחה תקנות חדשות לפיהן קיימת חובה להשתמש בפיגומים שעומדים בתקן אירופאי. התקנה

לקריאת המאמר »
פיגום זקפים

פיגום זקפים

פיגום זקפים הוא הפיגום הפופולרי באתרי הבניה השונים, הוא מאפשר לנו עבודה לרוחב וכמו כן, לגובה. כאשר אנחנו בוחרים סוג פיגום כזה או אחר, מלבד

לקריאת המאמר »
פיגום זיזי

פיגום זיזי

פיגום הוא מבנה זמני בו משתמשים בתהליכי בנייה מתקדמים או ראשוניים. השימוש בפיגומים נפוץ בעבודות בנייה ושיפוצים של מבנים גבוהים ואף בעבודות תחזוקה מסוגים שונים.

לקריאת המאמר »

צרו איתנו קשר