התקנת פיגומים

אם אתם מתכננים לשפץ את הבניין, לנקות אותו, לחזק אותו או אפילו לבנות מבנה חדש כנראה שתצטרכו להיעזר בפיגומים. על ידי התקנת פיגומים ניתן לספק לעובדים משטח יציב עליו יוכלו לעבוד ולהניח את הציוד שלהם. על פיגומים נרחיב במאמר הבא. 

 

מהם פיגומים?

הפיגומים הם מבנים זמניים המשמשים בתהליכי הבנייה, השיפוץ והניקוי של בניינים. הם יכולים לשמש בתהליכים מתקדמים או ראשוניים של הבנייה, וגם לשיפוצים של מבנים גבוהים ולניקוי חלונות בבניינים גבוהים. הפיגומים נועדו לספק משטח יציב לצורך תמיכה בציוד ובעובדים עצמם.

התקנת פיגומים

מערכת הפיגומים יכולה לעבוד באופן חשמלי או ידני, והיא מתאימה לגבהים והיקפים שונים בהתאם לצרכי העבודה. הפיגומים עשויים מצינורות של מתכת, פלדה, עץ או אלומיניום. לכל סוג של פיגום יש דרישות תקן מסוימות של המדינה, ולכן בהתקנת פיגומים חשוב מאוד לבחון את הסוג המתאים של הפיגום לסוג העבודה, לגובה בו מתבצעת העבודה, לקרקע ולעומס המירבי שהפיגום יכול לתמוך בו.

יש לשים לב כי רוב הפיגומים היום מצוידים בתו תקן אירופי, כך שהם נחשבים לפיגומים הבטוחים ביותר.

 

התאמת הפיגומים למבנה

התקנת פיגומים מתבצעת באופן זמני על מנת לשמש את העובדים בעבודה בגובה. בעת התקנת פיגומים יש להקפיד על מספר פרמטרים על מנת למנוע תאונות עבודה. לשם כך יש מספר נקודות חשובות שיש להקפיד עליהן כדי למנוע תאונות ולהבטיח בטיחות מקסימלית-

  • בדיקת הנכס- לפני התקנת פיגומים יש לבצע בדיקות על הנכס כדי להבין את הדרישות המדויקות לפיגומים ולהתאים אותם בהתאם. הבדיקות כוללות בדיקת הקרקע, התנאים הסביבתיים, והמטרה של העבודה המבוקשת.
  • בדיקת הפיגום- חשוב לדעת את המגבלות של הפיגום, כולל צפיפות וגובה מרבי, כדי להבטיח שהוא מתאים לעבודה המבוקשת. יש לקחת בחשבון את משקל העובדים והציוד שיונחו על הפיגום.
  • איכות הפיגום- יש לוודא שהפיגום עשוי מחומר איכותי ושאין לו פגמים כמו סדקים. כמו כן, יש לבדוק את המידות של הפיגום ולוודא שהם תואמים לדרישות העבודה.
  • התקנת פיגומים- יש להתקין את הפיגומים בצורה מדויקת ובטוחה. חשוב להימנע מרשלנות בתהליך ההתקנה ולעקוב בקפידה אחרי תקנות הבטיחות הרלוונטיות. 

אישור עבודה בגובה

לאחר התקנת פיגומים לפני שהעובדים מתחילים לעבוד בגובה חשוב לוודא שיש להם אישור עבודה בגובה. לקבלת אישור יש לעבור הכשרה בטיחותית מתאימה. התהליך כולל מגוון נושאים המסייעים לעובדים להבין ולפעול בצורה בטוחה בסביבה זו. הדרכות הבטיחות כוללות נושאים כמו נכונות לעבודה בגובה, התחשמלות, שריפה, שימוש בציוד הגנה אישי, והתנהלות בטוחה בעבודה בגובה.

הדרכה בטיחותית חייבת להיות מועברת על ידי אנשים שעברו הכשרה מתאימה והם מקצועיים בנושא. אם אדם ללא הכשרה מתאימה מעביר הדרכה ומתרחשת תאונת עבודה, האחריות תחול על מי שהעסיק את האדם לביצוע הדרכה בטיחות. חוקית, יש להעביר הדרכת בטיחות לפחות פעם בשנה כדי לקבל אישור עבודה על פיגומים בגובה. כל עובד חדש חייב לעבור הדרכה כזו לפני שיתחיל לבצע עבודה בפועל. הדרכת בטיחות מיועדת לעובדים בכל רמות ההיררכיה, כולל מנהלים בכירים.

 

פיגום חמורי

פיגום חמורי הוא סוג הפיגום הנפוץ ביותר והוא משמש במגוון רחב של עבודות, גם בגבהים נמוכים. התקנת פיגומים חמוריים מתבצעת על גבי קרקע מיושרת ויציבה על מנת להבטיח בטיחות ויכולת עמידה. פיגום חמורי יכול להיות חזק ולשאת משקלים נוספים, תוך שימור יכולת התנועה הנדרשת.

פיגום חמורי מספק הגבלה בגובה של עד כ-2 מטרים, ולכן הוא מתאים לעבודות שאין בהן צורך בגישה לגבהים גדולים. יתרון נוסף של פיגום חמורי הוא שקיימים דגמים שמגיעים עם אמצעי טיפוס המאפשרים גישה לגבהים נמוכים יותר באופן בטוח. עם זאת, חשוב מאוד לוודא כי הגובה הנדרש לעבודה תואם את היכולות והמגבלות של פיגום חמורי. יש לקחת בחשבון את הגובה המקסימלי הנתמך על ידי הפיגום ולוודא שהוא מתאים למשימה המיועדת. כמו כן, יש לפעול על פי הנחיות היצרן ותקנות הבטיחות הרלוונטיות על מנת להבטיח בטיחות מקסימלית בעבודה עם פיגום חמורי.

סוגי פיגומים נוספים

מלבד פיגום חמורי יש סוגי פיגומים נוספים- 

  • פיגום עצמאי- פיגום שיהיה בדרך כלל על גלגלים. התקנת פיגומים עצמאיים תתבצע גם על קרקע יציבה וישרה וכוללת בדרך כלל משטח דריכה שמשמש את העובדים באתר. חשוב לוודא שקיים בפיגום אזור מוגן הכולל משען יד ומסגרת למניעת נפילות. פיגום זה לא מצריך חיבור למבנה ועומד בפני עצמו.
  • פיגום זקפים- פיגום זה ניתן לשימוש על פני היקפים רחבים. פיגום זקפים כולל ארבעה זקפים אנכיים וצמודים לקרקע. בהתקנת פיגומים מסוג זקפים יש לקבע אותם למבנה על ידי קשירה לברגי ג'מבו. בשימוש בפיגום זה יש להוסיף מעטפת רשת למניעת נפילות. ניתן להתקין פיגום זקפים על קרקע יציבה ואף על קרקע בוצית עם מדרכים קשיחים. 
  • פיגום תלוי- פיגום תלוי הוא פיגום שלא מחובר ולא נסמך על הקרקע. בהתקנת פיגומים תלויים מקבעים אותם לקירות המבנה. בדרך כלל הבחירה בפיגום תלוי תהיה כאשר הקרקע לא יציבה או כאשר יש שיפור גדול. בדרך כלל משתמשים בפיגום זה לעבודות פשוטות כמו ניקוי חלונות, התקנת חיפויים וכדומה. 
It seems we can't find what you're looking for.

צרו איתנו קשר